OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Tibetská doga a jej vzťah k zvieratám

 

Tibetská doga je plemeno, ktoré sa snaží vyhnúť konfliktu a zachovať si chladnú hlavu pri kontakte s iným psom, či zvieraťom až do poslednej chvíle. Do bitky sa púšťa v krajnom prípade, keď niet východiska. Čo sa týka jej teritória tak cudzieho psa na svojom mieste príjma len veľmi ťažko alebo aj vôbec. Z vlastnej skúsenosti viem, že fenka si vie zviknúť aj na nového psieho člena, ale dá mu jasne najavo, že pánom dvora je ona. Mimo svojho teritória je tibetská doga nekonfliktná a dokáže sa priateliť s akýmkoľvek psom, ktorý samozrejme nieje konfliktný.

 tibetská doga je pes ochranársky a veľmi zvedavý. Pravidelné prechádzky a pobyt v spoločnosti ľudí ju učia rozlišovať, kedy má ochraňovať a kedy ide o normálnu priateľskú komunikáciu. tibetská doga je nielen dobrým strážcom, ale aj spoločníkom, ktorého možno vziať kamkoľvek so sebou. Na to má dobré predpoklady pre svoju vyrovnanú povahu, ale veľmi dôležitá je aj jej včasná a dostatočná socializácia. Tibetskú dogu treba odmalička pripravovať na rôzne situácie, všetko, na čo si zvykne v mladom veku, nebude pre ňu v budúcnosti žiaden problém. Na samostatný pobyt doma ju treba zvykať pomaly, najskôr pod dohľadom.Je kľudnej povahy no napriek tomu má rada, keď stráži veľký priestor. Rozhodne to nie je pes do koterca! Takto izovolané psy môžu byť bojazlivé alebo agresívne. Stráženie má tibetská doga v krvi a túto povinnosť chce vykonávať. Na svojom teritóriu si vyberá vyvýšené miesta alebo miesta odkial má rozhľad na väčšiu časť svojho teritória.Rrada trávi svoj čas v blízkosti svojich majiteľov. Čím viac je so svojou rodinou, tým viac ju ochraňuje. Rada si lahne v dome pri nohy alebo niekde nablízku svojich majiteľov a oddychuje no napriek tomu je stále v strehu a sama sa pýta von aby si mohla prejsť pozemok a skontrolovať či je všetko vporiadku.

Poslušnosť a cvičiteľnosť tibetskej dogy:

Ak chcete poslušného a poddajného psa, ktorý sa rád a ochotne podriadi všetkým vašim požiadavkám, bude lepšie, ak sa obrátite na iné plemená. Tibetská doga, tak ako všetky horské psy, nemá rada poslušnosť. Toto plemeno má na všetko svoj vlastný názor. Je veľmi inteligentná, ale nikdy nebude slepo poslúchať.  Tibetská doga pristupuje k všetkému novému, nezvyklému opatrne a s nedôverou. Práve toto z nej robí výborného strážcu. Pri výcviku ju treba rešpektovať, rozhodne sa jej poslušnosť nedá vnútiť nasilu, vynucovanie si poslušnosti nebude akceptovať. Aj keď základný výcvik zvládne bez problémov, v žiadnom prípade ju nemôžete porovnávať so služobnými plemenami. Za každých okolností zostáva sama sebou. Nemá rada veľké zmeny vo svojom dennom rozvrhu, vyhovuje jej pokojný život. Ona sama si vyberá koho bude rešpektovať z rodiny a koho nie. Sama si zvolí svojho pána, kotého je ochotná počúvnuť na prvý krát.